Sayfaları çevirdikçe dünyamızı değiştiren isim: Patrick George!Asetatlı şeffaf sayfalarıyla çocukların gönlünü fetheden yazar ve çizer Patrick George'un kitapları ilk kez MEAV Yayıncılık tarafından Türkiye'de yayımlandı. Hayvan Kurtarma, Olamaz!, Büyüyünce ve Renkler, sanatçının şimdilik dilimize kazandırılan dört kitabı. George, son derece basit bir kurguyla hazırladığı ve 'sihirli dönüşüm' diye tanımladığı kitaplarının ilginç serüvenini anlattı, sorularımızı cevapladı.Son derece kendine özgü bir seri yarattınız. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Bu fikir bana bir gün çizim yaparken geldi: Bir mum, alev ve musluk çizdim, ‘sıcak’ ve ‘soğuk’u göstermek için mumun alevini bir damla suya benzeterek... Bu fikri daha da ileriye taşımak için imajları üst üste bindirerek, daha interaktif bir okuma deneyimi sunmanın yollarını aradım. Yeni bir şey denemek istiyordum ve bunun için asetat kullanımını inceledim. Alttaki kağıt üzerinde yarattığı sihir efektini çok sevdim.


Özellikle hayvan esareti hakkında bir kitap yapmaya nasıl karar verdiniz? Sizi tetikleyen bir olay ya da bir düşünce var mı?

Hayvanları kurtarmak - veya özgürleştirmek - için asetat kağıdı kullanma fikri, daha önce yayımladığımız iki illüstrasyondan çıktı. Biri, Opposites kitabındaki, önce kafesin ‘içinde’ ve sonra ‘dışında’ duran baykuştan, diğeriyse bir maymunun bir gorili esaretten kurtardığı Oh No! (Olamaz!) adlı kitabımızdan. Bu fikri geliştirmenin faydalı olacağını düşündüm. Araştırmalarımız sırasında, aynı zamanda yayıncım olan eşim ve ben, bugünün dünyasında hayvanların refahıyla ilgili birçok meselenin olduğunu ve çocukların dikkatini bunlara çekmek gerektiğini gördük. Asetatın çocuğun katılımı açısından yaratabileceği fonksiyonu kavradık: Çocukların kurtarıcı birer kahraman olmasını sağlayıp, bu meselelerin bir kısmını pozitif bir çerçevede tanıtabileceğimizi anladık. Tabii, çocukları veya ebeveynleri huzursuz edecek illüstrasyonlardan kaçınmak çok önemliydi. Fakat konuyu önemsizleştirmemek de bir o kadar önemli. Kitapları sözsüz yaparak, okuyucuyu kendi sonuçlarına varması için teşvik ediyoruz. Birçok farklı boyutu var kitabın; hayvanların kurtarılmasından, doğal habitatların tartışılmasına, ağır konuları bir kenara bırakıp iyi ve kötüyü konuşmaktan ilişkilere ve tabiata kadar. Ancak çocukların en sevdiği şey sanırım hayvanları kurtarıp ait oldukları yere kavuşturmak oluyor.


Yine transparan sayfalardan oluşan yeni bir kitap yayımlamayı düşünüyor musunuz?

Evet, bir tane daha yayımlamak istiyoruz fakat konusuna henüz karar veremedik! Ne yazık ki bu kitapları üretmek epey maliyetli oldu, bu yüzden baskıya girmeden önce yüzde yüz emin olmak istiyoruz.


Sizce çocuklar neden kitaplarınıza bu kadar çok ilgi gösteriyor? Onları büyüleyen şeyin ne olduğunu keşfedip bunun üzerine yola çıkmış olmalısınız...

Biz bunlara ‘sihirli dönüşüm’ kitapları diyoruz çünkü her transparan sayfanın çevrilmesiyle alttaki imaj değişiyor, sihir gibi. Sanırım bu sihir ve neyin değişeceği konusunda tahminler yürütmek çocukların hoşuna gidiyor. Bunun yanında, asetatı çevirerek aksiyonu kontrol etme olayı çocukları güç sahibi yapıyor ve bunu seviyorlar. Tüm güç onların elinde!


Türkiye'deki çocuk yayıncılığı hakkındaki düşünceleriniz neler?

Bir Kitap Yolla için MEAV ile iş birliğimiz, Türkiye’deki ilk çocuk kitabı yayıncılığı deneyimimiz oldu. Kitap bağışı yaparak veya ağaç dikerek topluma yardımda bulunan bu yenilikçi projenin bir parçası olmak bizi çok mutlu ediyor. Topluma geri vermek, içinde yaşadığımız bu tüketici toplumunda son derece değerli bir olgu.


Yazarın Kitapları

Set


Hayvan Haklarına Giriş Seti
Patrick George (Yazan ve Resimleyen), Jean-Baptiste Del Amo (Yazan), Pauline Martin (Resimleyen)
440,00 40 264,00Hayvan Kurtarma
Patrick George (Yazan ve Resimleyen), Dila Altındiş Balcı (Çeviren)
260,00 30 182,00Olamaz
Patrick George (Yazan ve Resimleyen), Dila Altındiş Balcı (Çeviren)
260,00 30 182,00Büyüyünce
Patrick George (Yazan ve Resimleyen), Dila Altındiş Balcı (Çeviren)
260,00 30 182,00

Set


Patrick George Transparan 3'lü Set
Patrick George (Yazan ve Resimleyen), Dila Altındiş Balcı (Çeviren)
780,00 40 468,00

Set


En Minik Okurlar Seti
Patrick George (Yazan ve Resimleyen), Jesse Klausmeier (Yazan), Giuliano Ferri (Yazan)
740,00 40 444,00