Yazarlar, Çizerler ve Çevirmenler

Aina Bestard

Barselona’da tasarım eğitimi aldı. What’s Hidden in the Woods?, What’s Hidden in the Sea?, What’s Hidden in the Body? adlı kitapları 13 dilde yayımlandı ve 250.000'den fazla baskı yaptı. Çocuk kitapları resimleyen ve tekstil tasarımcısı olarak çalışan Bestard’ın Yeryüzünün Kayıp Manzaraları adlı eseri, 2021’de Fransa'nın en prestijli ödüllerinden Prix Sorcières’nin yanı sıra Kurgu Dışı kategoride Bologna Ragazzi Özel Mansiyon’una layık görüldü.

Akiko Miyakoshi

1982’de Japonya’nın Honshu adasındaki Saitama’da doğdu. Ödüllü sanatçı, üniversite yıllarında resimli kitap yazıp resimlemeye başladı. 2009’da Berlin’e yerleştikten sonra kariyerini tamamen bu yönde şekillendiren Miyakoshi, İngilizce yayımlanan ilk kitabı Ormanda Çay Partisi (The Tea Party in the Woods) ile eleştirmenlerden büyük övgü aldı ve ödüller kazandı. Bugüne kadar birçok kişisel sergi açan ve resimli kitapları yayımlanan sanatçının eserleri, İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Çince gibi birçok dile çevrildi.

Alan Marks

İngiltere’de Bath Academy of Art’ta grafik tasarım okudu ve Medway College, Sanat ve Tasarım departmanı tarafından En İyi Sanatçı olarak ödüllendirildi. Çocuk kitapları çizeri olarak gerçek tutkusunu bulmadan önce, dergiler ve gazeteler için çalıştı. Bugüne kadar resimlediği iki düzinenin üzerinde kitabı bulunuyor. Alan Marks, ailesiyle İngiltere’nin Bath şehrinde yaşıyor.

Alex G. Griffiths

İngiliz sanatçı ve çocuk kitapları illüstratörü. Çocukluğunda her fırsatta bir şeyler karalardı, yıllar sonra da bu durum değişmedi. Çalışmalarında mürekkebi suluboya ve dijital dokularla birleştiren İngiliz sanatçı, şu anda Toronto’da illüstratör ve grafik tasarımcı olarak çalışıyor.

Amanda Wood

Çalışma hayatına çizer olarak Doğa Tarihi Müzesi’nde başladı. Daha sonra İngiltere’nin önde gelen çocuk kitapları yayınevi Templar’ın kurucu editörlerinden ve yayımcılarından biri oldu. Burada 30 yıl süren görevi sırasında yayımladığı ve özenle geliştirdiği birçok eser, dünyanın en prestijli ödüllerinden Greenaway’e layık görüldü. Dünyada 19 milyon baskının üzerine ulaşan muazzam Ology dizisi gibi serilerin editörlüğünü ve yazarlığını üstlendi. Bugün Surrey’deki evinde, kendine ait küçük bir yayınevini yürütüyor ve yazmayı sürdürüyor. 

Amy Hest

Birçok dile çevrilen çocuk kitaplarının ödüllü yazarı, kitaplarla iç içe ve yazar olmayı hayal ederek büyüdü. 16 yaşındayken okul kütüphanesinde görevli olmak için elinden geleni yapan ve bunu başaran Hest, yetişkinliğinde de  New York Halk Kütüphanesi’nde çalıştı. Karlı günleri ve yürüyüş yapmayı çok seviyor. Hele yanında köpekleri Billy varsa...

Andrea Antinori

1992’de İtalya’nın Recanati kasabasında dünyaya gelen Andrea Antinori, çocukluğunu ve gençlik yıllarını Bologna’da geçirdi. Urbino’daki ISIA sanat okulunda grafik tasarım okuduktan sonra iki yıllık bir çizim kursuna katıldı ve bu sürenin altı ayını Barcelona’daki Escola Massana sanat okulunda geçirdi. Milano’da çıkan Nurant adlı dergide üç çalışmasının yayımlanmasının ardından çeşitli yayınevleri için çizim yapmaya başlayan Antinori, çocuklara yönelik pek çok atölye düzenliyor.

Andrew Larsen

Hayali Bahçem’i, ilk resimli kitabı Bella and the Bunny gibi, aile yaşantısından ilham alarak yazdı. Andrew, eşi ve iki çocuğu ile Toronto, Ontario’da yaşıyor. (Orada hikâyeler çok güzel büyüyor.)

Ashley Spires

British Columbia kıyısındaki Tsawwassen isimli küçük bir kasabada; iki ebeveyni, bir ablası, sekiz kedisi, bir köpeği ve ara sıra uğrayan semenderi ile beraber büyüdü. Kısa bir süre için de olsa geleceğinin animasyon olduğunu düşündü ama sonra fotoğrafçılığa yöneldi. Kitap yaratma kurslarına devam ederken illüstrasyon dünyasına gözlerini açtı ve asla geri dönmedi. Binky gibi Ashley de böceklerden pek hoşlanmıyor ama onları nadiren yiyor.

Ayşe Şeker Kılıç

1979 Artvin doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Kocaeli'de tamamladıktan sonra 19 Mayıs Üniversitesi'nde biyoloji eğitimi aldı. Çeşitli eğitim kurumlarında 15 yıl öğretmenlik yaptı. Evli ve iki çocuk annesi.

Barbara van Rheenen

1967 Amsterdam doğumlu. Müzik ve sanatla iç içe büyüdü. Seyahat etmeye, denize, özellikle de balinalara bayılıyor. İlk resimli kitabı yayımlandıktan sonra en çok yapmak istediği şeyin kitap resimlemek olduğunu fark eden sanatçı, genelde kurşun kalemle çalışmayı tercih ediyor. Etrafa boya sıçratmanın yanı sıra açık havada olmayı seviyor. Onu ve beyaz çoban köpeğini her gün vahşi doğada bulmak mümkün.

Başak Sözer

1983'te İstanbul'da doğdu. Çocukluğu İstanbul Devlet Opera ve Balesi korosunda eğlenerek geçti. Akademik hayatını deniz biyolojisi alanında doktora yaparak tamamladı. 2014'te Bodrum'a taşınırken aldığı mikroskobuyla yazı yazmayı ve araştırmacılığı aynı odaya sığdırdı. Çevirmenlik, editörlük, biyoloji öğretmenliği yapıyor. Oğlunun doğumuyla çıktığı iç yolculuğuna devam eden Sözer, hayalindeki dünya için çocuk ve gençlik kitapları yazıp çeviriyor.

Betül Tınkılıç

1989 Ankara doğumlu. Çocukluk hayali olan dünyayı gezmenin ilk adımını, 2013 yılında Kore’ye yüksek lisans yapmak için giderek attı. Yeni yerler keşfetmeyi, yeni insanlar tanımayı, animasyon film izlemeyi, fotoğraf çekmeyi ve çocukları çok seviyor. Koreceye ve Türkçeye çeviriler yapıyor. Gelecekte çocukların kalbine dokunacak kitaplar çizmeyi hayal ediyor.

Burcu Yılmaz

1986 İstanbul doğumlu. Ege Üniversitesi Çocuk Dünyasının Ressamları ve Kitapları Müzesi, 50. Bratislava İllüstrasyon Bienali ve 2018 Frankfurt Kitap Fuarı’nda eserleriyle yer aldı. 17. Tudem Edebiyat Ödülleri-Resimli Kitap Yarışması’nda Evden Çıktığımda isimli sessiz kitabı ikinciliğe değer görüldü. Çocuk kitabı resimlemenin yanı sıra editör ve çevirmen olarak çalışıyor. 

Cansu Gümüş Yılmaz

1993 Kırklareli doğumlu. Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Sinoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Bölümü’nde yüksek lisans programını tamamladı. Küçüklüğünde kâğıtlara yazdığı hikâyeleri ikiz kardeşine resimletip babasına ciltletmesi için verir, babası zımbalayıp getirince artık kitabım var diye mutluluktan havalara uçardı. Kitap ve yazı yazma sevdası Çince sevgisiyle birleşince Çinceden çeviriler yapmaya başladı. Eşiyle birlikte Ankara’da yaşayan Yılmaz’ın en büyük hayali, Çinceden Türkçeye kazandırdığı sayısız kitapla birlikte alanında iyi bilinen bir çevirmen olmak.

Catherine Leblanc

Catherine Leblanc, edebiyat hayatına şiir, öykü ve roman yazarak başladı. 1999 yılında aldığı ‘Gençlik Şiiri ödülü’ gençlik edebiyatını fark etmesini sağladı ve görsel metin ile kısa yazım teknikleri arasındaki ilişkiyi keşfetme arzusu uyandırdı. Kitaplarında kendini ifade etme, ilişkiler, ayrılıklar, hayattaki geçiş dönemleri gibi ana konuları işleyen Leblanc, Fransa’nın Loire bölgesinde bulunan Angers’de yaşıyor.

Chieri Uegaki

Chieri Uegaki, Rosie ile Düğünçiçeği ve çok satan Suki’nin Kimonosu’nun yazarıdır. Hana Hashimoto, Altıncı Keman’ın esin kaynağı; biri gerçek bir kemancı, diğeri ateş böceği büyücüsü olan merhum büyükbabalarıdır. Chieri hala çocukluğunda aldığı müzik derslerini sürdürmüş olduğunu ve kendisinden istenen parçaları çalabildiğini hayal ediyor. Şu anda İngiliz Kolombiyası’ndaki Sunshine Sahili’nde eşi ve hoş sesli iki köpeğiyle birlikte yaşıyor.

Christian Robinson

Christian Robinson pek çok resimli kitabın çizeridir. Bu kitaplar arasında; Patricia Hruby Honor tarafından yazılan ve Coretta Scott King Illustrator Honor, Robert F. Sibert Honor ve Boston Globe-Horn Book Honor ödüllerini kazanan Josephine ve New York Times’ın en çok satanlarından Matt de la Pena tarafından kaleme alınan Last Stop on Market Street bulunmaktadır. Robinson, San Francisco Kaliforniya’da yaşamaktadır.

Cihan Dağ

1991 Malazgirt doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra, 2010 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okumak için İstanbul’a taşındı, 2014'te mezun oldu. Halen grafik tasarımcı ve çizer olarak çalışıyor. Çeşitli çocuk dergileri için çizimler yapıyor ve kitaplar resimliyor. Şu sıralar daha çok çocuk kitabı okuyor ve onları daha çok seviyor.

Claire Eamer

Ödüllü bir çocuk kitabı yazarıdır. Kitapları arasında, Dünya Henüz Hazır Değilken: Bilim Dünyasındaki Cesur Dahilerin Öyküleri ve Beslenme Çantanızdaki Dünya: Gündelik Besinlerimizin Ardındaki Tuhaf Tarihçeler ve Acayip Bilimler sayılabilir. Claire Eamer ve trilyonlarca mikrobu British Columbia, Gabriola Adası’nda yaşıyor.

Clara Anganuzzi

Çocukluğunu Seyşeller'de geçirdi. Burada aklına eseni istediği yere çizebiliyordu. Kendini bildi bileli denizle ve çizimlerini süsleyen canlılarla arasında derin bir bağ vardı. Clara günlerini Bristol manzaralı, her yanı bitkilerle kaplı evinde karalama yaparak geçiriyor.

Çağla Vera Kılıçarslan

1993 Almanya doğumlu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Sanatsal üretimini İstanbul’da sürdüren Kılıçarslan, çevirmenlik ve editörlük yapıyor.

Çiğdem Öztürk

1978’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. Adam Yayınları’nda, Adam Öykü, Adam Sanat, Pazartesi, Roll, Express, Bir+Bir dergilerinde çalıştı. Gazeteciliğe devam ediyor, İspanyolca ve İngilizceden kitaplar çeviriyor.

Çiğdem Şehsuvaroğlu

1968 İstanbul doğumlu. 2013 yılına kadar turizm sektöründe çalıştı. O günden beri, çok sevdiği seyahat etme imkanını da sunan, yurt dışı kongre ve konferans organizasyonlarında freelance olarak çalışıyor. 2016 yılından bu yana çocuk kitapları çevirileri yapıyor.

Dani Rabaiotti

Londra Zooloji Derneği’nde doktora adayı ve zoolog. Nick Caruso ile birlikte The New York Times’ın en çok satanlarından Does it Fart? The Definitive Field Guide to Animal Flatulence’ın yanı sıra iki kitap daha yazdı. İklim değişikliğinin Afrika yaban köpekleri üzerindeki etkisi üzerinde çalışan Rabaiotti, Londra’da yaşıyor.

Dila Altındiş Balcı

İstanbul doğumlu, 80 kuşağından iletişim fakültesi mezunu. 2005'te Gökova'ya yerleşti. Yerel televizyonda çalıştı, gazete ve dergi çıkardı. Şimdi eşi ve çocuklarıyla, gezi, yazı, bahçe ve ev işleriyle ilgileniyor. Diğer zamanlarda çeşitli yayınevlerine çeviri ve derlemeler yapıyor.

Douglas Abrams

Uluslararası çoksatar The Book of Joy: Lasting Happiness in a Changing World (Mutluluğun Kitabı) kitabının Dalai Lama Hazretleri ve Başpiskopos Desmond Tutu ile birlikte ortak yazarıdır. Daha bilge, daha sağlıklı ve daha adil bir dünya yaratmak için vizyonerlere yardım eden edebiyat ajansı ve medya şirketi Idea Architects’in kurucusu ve başkanı olan Douglas Kaliforniya’nın Santa Cruz şehrinde yaşıyor. 

Dr. Filiz Demirayak

Uzun yıllar doğal hayatın korunması için çalıştı; nesli tehlike altındaki türler, yaşam ortamlarının korunması ve yönetimi, su kaynakları, iklim değişikliği gibi konularda deneyimler biriktirdi. WWF-Türkiye’de eski proje asistanı, koordinatör, genel müdür ve şimdilerde mütevelli üyesi… Doğaya, siyasete, hayata, dünyaya dair düşünmeyi, projeler üretmeyi, doğayla buluşmayı, seyahat edip insanları, mekânları keşfetmeyi, elektronik müzik çalmayı ve yemek yapmayı seviyor.

Dr. Suat Erus

1981 İstanbul doğumlu. Saint Benoît Lisesi’nin ardından Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde Göğüs Cerrahisi uzmanlığını bitirdikten sonra Artvin’de zorunlu hizmetini tamamladı. Şu anda Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olarak çalışıyor. Vegan olduğundan beri ağırlıklı olarak sağlık konularında çeşitli mecralarda vegan içerikler hazırlıyor.

Ebrar Güldemler

Kitap okumaya, örgü örmeye, yemek pişirmeye, ikindi ışığına, semenderlere, renklere, uzun yaz öğleden sonralarına, dil öğrenmeye, bisiklet binmeye bayılıyor. İyiliğe, perilere, inceliklere, dengeye, kız kardeşlik kültürüne, barışmaya ve affetmeye, kelimelerin gücüne, her şeyin hayal etmekle başladığına ve en çok sevgiye inanıyor. Kedi ve çocuk bakıyor, kitaplar tercüme ediyor, çok okuyor ve yazıyor. Çocukları büyütünce gemi seyahatine çıkmayı planlıyor.

Eda Erdoğmuş

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Çizgi Film Bölümü'nden mezun olduktan sonra çeşitli dizi ve reklam projelerinde illüstratör ve animatör olarak çalıştı. 2014 yılından beri bu alanda çalışmalarına serbest olarak devam ediyor. Bunun yanı sıra çocuk kitapları resimliyor ve oyuncak tasarımı yapıyor. Kişiye özel bez bebekler diktiği “Dö La Fiti” adında bir internet sayfası var. 

Edward van de Vendel

1964'te Hollanda’nın Leerdam kentinde doğdu, Betuwe'de bir köyde büyüdü. Ortaokulda şarkı bestelemeye ve kabare yazmaya başladı. Pedagoji akademisinde okuduktan sonra dört yıl boyunca bir ilkokulda müdür olarak çalıştı. Hollanda'nın Drenthe eyaletinde küçük bir okulda öğretmenlik yaptı. Ödüllü yazar, 2001'den beri yazıyor ve Rotterdam’da yaşıyor.

Ege Karadayı

1990'da Marmaris'te doğdu. Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü'nden mezun oldu. İki yaşından beri çizim yapıyor. Çeşitli gazete ve dergilerde çalışmaları yayımlandı. Son zamanlarda ise çocuk kitaplarıyla haşır neşir. Yurtiçi ve yurtdışında karikatürleriyle ödüller alan çizer, aynı zamanda müzikle de profesyonel olarak ilgileniyor. 

Egretllu

Tezgâhtarlık, şoförlük ve grafik tasarımcılığı yaptıktan sonra illüstratör olarak çalışmaya başladı. Resimli kitaplardan, ağaçlardan, dağlardan, sabahları meditasyon ve yoga yapmaktan hoşlanıyor. Sanatçı, 43. Golden Tripod Awards’da En İyi İllüstrasyon ödülünü aldı, 2015 Bologna Çocuk Kitapları Fuarı İllüstratörler Sergisi’ne ve iki kez 3x3 dergisinin Uluslararası İllüstrasyon Sergisi’ne seçildi. Çalışmaları çeşitli gazete, dergi ve kitaplarda yayımlandı. Hakkında daha fazla bilgi edinmek için: egretllu7.myportfolio.com

Elçin Kuzucu

1980’de Ankara’da doğdu. 2002 yılında Selçuk Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldu. 2006 yılında Selçuk Üniversitesi Eğitimde Psikolojik Hizmetler Anabilim Dalı'nda yüksek lisansını tamamladı. Çocuk resimleri analizi, düşünme becerileri, akademik motivasyon, iletişim becerileri üzerine ulusal ve uluslararası çalışmalar yapıyor. Farklı alanlarda çocuklar ve genç okurlar için kitaplar yazmayı, onların düşünce dünyalarına katkıda bulunmayı çok seviyor.

Elif Sarıgüzmen

1997 Ankara doğumlu. Işılay Saygın Anadolu ve Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl %100 burslu olarak girdiği Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü'nden fakülte ve bölüm birinciliğiyle mezun oldu. Lisans eğitimi boyunca serbest resim üzerine atölye ve hazırlık kursları düzenledi. Grafik tasarım, tipografi, illüstrasyon, kurumsal kimlik, yayın tasarımı ve ambalaj tasarımı üzerine projeler üretti. Halen, grafik tasarım ve illüstrasyonu kolektif bir biçimde kullandığı projeler üzerinde çalışıyor.

Elif Toz

1978 doğumlu. Elektrik Mühendisliği eğitimi aldı. Mezun olduğundan beri enerji sektöründe mesai yapıyor. Kitap okumayı sevmeyen çocukların da beğenmesi umuduyla çocuk kitabı yazmaya çalışıyor. Pop-up kitap koleksiyoneri olmayı hayal ediyor. Kahveyi, ayçiçeğini, keçileri, çocukluğunu ve Kadıköy’ü çok seviyor.

Eline van Lindenhuizen

1983 Meppel doğumlu. 2001'den 2006'ya kadar Groningen'deki Minerva Akademisi'nde illüstrasyon eğitimi aldı. Çizim yapmayı, kitapları ve bit pazarlarını seviyor. Sanatçı şu anda Hollanda’nın Kampen şehrinde yaşıyor.

Elizabeth Verdick

Çocuklar ve ergenler için 30’un üzerinde kitap yazdı. Eşi, kızı, oğlu ve beş hayvanıyla birlikte Minnesota, St Paul’de yaşıyor.

 

Erhan Gürer

 1969’da Niğde’de doğdu. Genç yaşta Hollanda’ya gitti. Leiden, Utrecht ve Boğaziçi üniversitelerinde Türkoloji ve Tarih okudu. Leiden Üniversitesi tarafından hazırlanan ilk bilimsel Hollandaca-Türkçe Sözlük üzerinde çalıştı. Hollanda Ekonomi Bakanlığı’nda birçok görevde bulundu. Şiir çevirileri yayımlandı. Ayrıca Hollanda edebiyatının otuza yakın eserini Türkçeye kazandırdı.

 

Erinç Karakan

1980 doğumlu. Çocukluğu Mersin’de geçti, lisans ve yüksek lisans eğitimini Başkent Üniversitesi’nde tamamladı. Oğlu Derin’e kitap okumaya başladıktan sonra çocuk kitapları dünyasına girdi. İstanbul’da yaşayan ve profesyonel iş hayatında yönetici olarak çalışan Karakan, ayrıca çocuk kitapları çeviriyor.

Esin Uslu

Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdi. Hayatta en çok sevdiği işlerde çalışmak istedi ve öyle de yaptı. Türkiye'nin hemen her yerinde nesli tehlike altındaki hayvanlar, bitkiler ve onların yaşam alanlarının korunması için WWF'de çalıştı. Sonra da en az doğa kadar sevdiği sanat ve kültür dünyasına geçti; uluslararası festivaller organize eden İKSV ekibine katıldı. Şimdilerde eşiyle birlikte New York-İstanbul arasında yaşıyor. Bol bol müze, kütüphane ve kitapçı geziyor. Kolaj yapmayı seviyor. Çokça okuyor, yazıyor ve İngilizce'den Türkçe'ye kitaplar çeviriyor.

Ève Tharlet

Fransa’da doğdu fakat Strasburg’a geri dönmeden önce,  çocukluğunun büyük bir bölümünü Almanya’da geçirdi. Çok popüler olan Davy serisinin de bulunduğu birçok çocuk kitabının çizimlerini yaptı. Sanatı, gerek çocuklar gerek yetişkinler tarafından dünya çapında takdir gördü. Halen Fransa’nın Priziac kasabasında yaşıyor.

Giuliano Ferri

1965'te Pesaro, İtalya'da doğdu. Animasyon alanında uzmanlaştığı Urbino Institute of Art'tan mezun oldu. Birçok resimli kitapta çizimleri yer alan sanatçının çalışmaları, Bologna Çocuk Kitapları Fuarı da dahil olmak üzere birçok uluslararası etkinlikte sergilendi. Ferri, engelli çocuklar için terapi amaçlı animasyon ve tiyatro etkinlikleri yapıyor. 

Gizem Kara Öz

1976 Söke doğumlu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Hollanda Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 2000 yılında mezun oldu. Profesyonel Turist Rehberi ve Yeminli Tercüman olarak çalıştı. 2017 yılından beri eşi ve -son 6 yıldır daha önce hiç okumadığı kadar çok çocuk kitabı okumasının sebebi olan- iki çocuğuyla birlikte Hollanda’da yaşıyor, çeviri yapıyor. Bir gün kendi çocuklarını kahramanlaştırdığı bir kitap yazmanın hayalini kuruyor.

Golden Cosmos

Doris Freigofas ve Daniel Dolz’tan oluşan ikili Berlin’de yaşıyor. Doris Freigofas, Dresden’de doğdu. Berlin Weissensee Sanat Akademisi’nde öğrenim gördü. Erfurt’ta doğan Daniel Dolz ise Berlin Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu ve Berlin Weissensee Sanat Akademisi’ne girmeye hak kazandı. Doris’in 2011 yılındaki mezuniyet projesi Von einem, der auszog das Fürchten zu lernen adlı resimli öykü Hans Meid bursunu, Dünyanın En Güzel Kitapları yarışması onur ödülünü ve 3x3 dergisinin altın madalyasını kazandı. Daniel’in Die Ferne ist ein schöner Ort  adlı eseri 2015’te Sanat Yönetmenleri Kulübü ödülüne layık görüldü. İkilinin çizimleri The New Yorker, The New York Times, The Washington Post, Die Zeit ve dünya çapında ünlü diğer medya organlarında haftalık olarak yayımlanıyor.

Gonca Mine Çelik

1985’te Konya’da doğdu. Ankara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği'ni bitirdikten sonra öğretmenlik, doğa eğitimi üzerine proje koordinatörlüğü, buzağı bakıcılığı, organik domates yetiştiriciliği gibi işler yaptı. Şimdi ise, çocuklar için öyküler ve şiirler yazıp resimliyor.

Gökçe Gökçeer

1975 doğumlu, İstanbul'da yaşıyor. Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu. Yayıncılık hayatı boyunca birçok yayınevi ve dergi grubunda redaktör ve editör olarak çalıştı. Bir gün gerçek bir barınak köpeği ona ilham verdi ve yıllar içinde çocukların çok severek okuduğu bir seriye dönüşen resimli kitap Pöti’yi yazdı. Çocuklar için kitaplar üretmeye devam eden, hayvan hakları ve türcülük üzerine atölyeler düzenleyen, yazdığı ve yayıma hazırladığı kitaplarda türcülüğün önüne geçmeyi hedefleyen Gökçeer, çocuk kitaplarıyla ilgili tanıtım ve eleştiri yazıları da kaleme alıyor. 

Guillaume Perreault

Rimouski, Quebec’te doğdu. Grafik tasarım okudu ve o günden itibaren ödüllü bir yazar ve illüstratör oldu. Bir gün uyumak için saymak yerine kendine ait kuzuları olsun istiyor. Gatineau, Quebec’te yaşıyor. 

Güliz Dülgeroğlu Küpçü

1980 İstanbul doğumlu. Rock müzik dinlemeyi seven, doğa ve hayvanlara aşık bir vegan. İstanbul Edebiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra reklamcılık sektöründe çalıştı. Kısa öyküleri dergilerde yayımlandı. Üç yaşındaki kızıyla evde geçirdiği zamanda ise kitap yazmaya başladı. Hayat şimdi her zamankinden daha güzel!

Hasan Can Özdenli

1985 doğumlu. Donanmada sualtı kurtarma branşında görev yaptı. Bir süredir Düzce’de itfaiyecilik yapıyor. Ayrıca yangın güvenliği eğitimi veriyor ve danışmanlık yapıyor. İtfaiye istasyonunu ziyarete gelen çocuklardan ilham alarak Deniz’in İtfaiye Kitabı’nı hazırlayan Hasan Can Özdenli, evli ve iki çocuk babasıdır.

Ingrid Chabbert

1978 yılında Fransa’da doğdu. Çocukluğundan beri her yerde, her şey hakkında yazıyor. Edebiyat eğitimi almadı ancak kelimelerle oynamak, hayatın sevinç ve acıları üzerine konuşmak en büyük tutkusu. İlk kitabı La Fête des Deux Mamans 2010’da yayımlandı. Bugün 100’den fazla kitabı bulunan ve birçok ödüle layık görülen yazar, köpekleriyle birlikte Carcassonne’da yaşıyor.

Irene Luxbacher

Ressam ve aynı zamanda Mattoo, Let’s Play!, The Starting Art serisi, The Jumbo Book of Outdoor Art ve The Jumbo Book of Art gibi kitapların illüstratörü. Ayrıca resim öğretmenliği de yapıyor. Toronto, Ontario’da sıcacık, sanat dolu evinde yaşıyor.

 

Isabel Otter

Herefordshire kırsalında büyüdü. Çamurlu botlarla dağlara tırmanmaktan büyük keyif alan Otter, hikâyeler kurgulamaya ve etrafındaki dünya hakkında yazmaya bayılıyor. Aynı zamanda çocuk kitapları editörlüğü yapıyor.

İdil Ar Uçaner

1979 İstanbul doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü'nden mezun oldu. Master eğitimini Berlin Kunsthochschule Weissensee Üniversitesi'nde tamamladı. İşleriyle Paris’teki dünyaca ünlü Gobelins l’Ecole de l’image adlı okulda eğitim hakkı kazanan İdil Ar, animasyon eğitimine daha sonra Danimarka’daki Animwork'te devam etti. Şu anda freelance olarak animasyon, illüstrasyon, karakter-konsept tasarımı ve yönetmenlik alanlarında çalışıyor, aynı zamanda animasyon eğitimi veriyor.

Jaap Robben

1984 yılında doğdu. Çocuk romanı, şiir ve tiyatro oyunu yazıyor, Hollandaca çevirmenlik yapıyor. Çalışmaları 15 dile çevrilen yazarın ödüllü kitabı Birk, 2014’te Hollandalı kitapçılar tarafından En İyi Kitap seçildi ve Türkiye’de de yayımlandı. Summer Brother ise 2021 Uluslararası Booker Uluslararası Ödülü için uzun listeye alındı ve sinemaya uyarlandı.

Jane Goodall

Vahşi hayatı koruma alanında bir kahraman olarak büyük bir üne sahiptir. Şempanzeler üzerinde yapılan araştırmalarda ve onların hayatlarını kurtarma amacıyla elli yıldır sıra dışı işlere imza atmış, çok sayıda uluslararası onura ve ödüle layık görülmüştür. Öte yandan, yetişkinler ve çocuklar için yayımlanan pek çok kitabın da yazarıdır. Dr. Goodall, zamanının çoğunu seyahat ederek, uzmanlığı alanında dersler vererek ve Tanzanya’daki Jane Goodall Gombe Stream Araştırma Merkezi’ndeki primat arkadaşlarıyla çalışarak geçirmesine rağmen, İngiltere’de yaşıyor.

Jean-Baptiste Del Amo

1981 Toulouse doğumlu. 2006’da yayımlanan kısa hikayesi Ne rien faire ile Fransız Dili Genç Yazarlar Yarışması’nı kazandı. 2008’de ilk romanı Une éducation libertine ile tanındı ve aynı yıl Goncourt Ödülü’nü aldı. Romanları bugüne kadar Almanca, İtalyanca ve İspanyolca başta olmak üzere birçok farklı dile çevrilen Del Amo, hayvan haklarıyla ilgili aktivist tavrı ve yazılarıyla da tanınıyor.

Jennifer Berne

Bir biyografi kitabı olan Manfish: A Story of Jacques Cousteau’nun ödüllü yazarı. Reklamcılık alanındaki başarılı kariyerinin ardından Nick Jr. Magazine adlı çocuk dergisinde yazmaya başladı. Berne, en çok ilgi duyduğu konular hakkında kitaplar yazdı; yaşadığımız büyüleyici evren ve onun sırlarını keşfeden insanlar hakkında... Şu anda New York-Colombia County’de yaşıyor. 

Jesse Klausmeier

Madison, Wisconsin’de doğdu ve büyüdü. Kendini bildi bileli küçük kitapları açıp duruyor. Şimdilerde çocuk kitapları üzerinde çalıştığı New York’a taşınmadan önce, Nickelodeon Animasyon Stüdyoları için çalışıyordu. Aç Bu Küçük Kitabı, ilk kitabıdır. 

Jon Klassen

Jon Klassen, Kanada’da, Niagara Falls’da büyüdü, şimdi Los Angeles Kaliforniya’da yaşıyor. Hat üçlemesinin (I Want My Hat Back, This is Not My Hat, We Found a Hat) yazar ve çizeri, The Wolf, The Duck and The Mouse’un çizeridir. Ayrıca Caroline Stutson’un yazdığı Cats Night Out kitabını ve ortaokul seviyesi için Maryrose Wood’un yazdığı The Incorrigible Children of Ashton Place serisini resimlemiştir. Neil Gaiman’ın Coraline adlı kitabından uyarlanan stop-motion animasyon filmi için bir konsept sanat yaratmıştır. Daha fazla bilgi için; www.burstofbeaden.com

Jude Isabella 

Büyük küçük, her yaştan okur için bilim ve çevre konularında yazıyor. Kanada’da çocuklar için yayıma hazırlanan, aylık bilimsel dergi YES dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı ve şu an Hakai dergisinin baş editörü. Aynı zamanda The Red Bicycle (Kırmızı Bisiklet) kitabının yazarı. Jude, Victoria, Britanya Kolumbiyası’nda yaşıyor. Kurtları izlemek için Yellowstone Milli Parkı’nı ziyaret etmek, gerçekleşen en büyük hayali oldu.

 

Julianna Swaney

Çocuk kitapları resimleyerek hayatını kazanıyor ve böyle harika bir işi olduğu için kendini çok şanslı sayıyor. The New York Times’ın en çok satan kitaplar listesinde ilk sıraya çıkan  We Are the Gardeners’ın ve daha pek çok resimli kitabın çizeri. Hayat arkadaşıyla birlikte Portland, Oregon’da tarihi bir bungalovda yaşıyor, on dokuzuncu yüzyıl kadın yazarların eserlerini okumayı seviyor.

 

Julie Wintz-Litty

1971’de Annecy, Fransa’da doğdu. Çalışmalarına Lyon’daki Sanat Akademisi’nde grafik tasarımcı olarak başladı ve daha sonra illüstratör olarak Emil Cohl College’dan lisans eğitimi aldı. Eşi ve üç çocuğuyla Fransa’da yaşıyor.

Kerry Lyn Sparrow

Bir ilkokul öğretmeni. Öğretmenlik yapmadığı ve yazı yazmadığı zamanlarda onu bir elinde kahve ve diğer elinde kitapla bir kafede ya da çamurlu yollarda iki küçük oğluyla yürüyüş yaparken görebilirsiniz. Uyu Kuzum yayımlanan ilk kitabı. Ottawa, Ontario yakınlarındaki Kinburn’de bir çiftlikte yaşıyor.

Kim Smith

Çok satan sayısız çocuk kitabının çizeridir. Aynı zamanda çocuklar için bilgisayar oyunları, yapbozlar, animasyonlar, posterler ve dergiler için çizimler yapıyor. Köpeği Whisky ve eşiyle birlikte Calgary, Alberta’da yaşıyor. Bir gün gerçekten bir kurt gibi ulumayı ve bir kurdun da ona geri ulumasını umut ediyor.

 

Lauren Castillo

Çocukluğundan beri resim yapıyor. Lisede resim öğretmeninin verdiği ilhamla rotasını belirledi ve Maryland Institute College of Art’ta illüstrasyon eğitimi aldı. Daha sonra New York’taki School of Visual Arts’a devam etti. Castillo, yayın dünyasına girdikten sonra hızla ilerledi, pek çok kitaba imza attı ve ödüllere layık görüldü. Brooklyn’de yaşıyor, çizim yapıyor ve hayaller kuruyor.

Louis Thomas

Pixar stüdyoları ve Universal için çalışıyor, kişisel sergiler açıyor. Yazıp resimlediği kitaplar dışında başka yazarların kitaplarını da resimleyen sanatçı, dünyanın pek çok yerinde bu konuda eğitimler veriyor. 2013’ten bu yana Panthéon ve Jardin du Luxembourg arasında yaşadığı atölyede kedisi Pipo ile birlikte çalışıyor. 

Mac Barnett

Mac Barnett, New York Times’ın en çok satan resimli kitap yazarlarındandır. Bu kitaplar arasında Jen Corace’ın resimlediği Telephone, Jon Klassen’in resimlediği ve Caldecott Ödülü’ne layık görülen Sam and Dave Dig a Hole, ayrıca yine Jon Klassen’in resimlediği, Caldecott ile The Boston Globe-Horn Book ve E.B. White Read Aloud ödüllerini kazanan Sihirli İplik (Extra Yarn) bulunmaktadır. Esrarengiz Brixton Brothers serisinin yanı sıra Jory John ile birlikte Felaket İkili (Terrible Two) serisini de kaleme almıştır. Barnett, Berkeley Kaliforniya’da yaşamaktadır. Zamanda seyahat edenler için hizmet veren Echo Park Time Travel Market’in kurucusudur. Daha fazla bilgi için;www.macbarnett.com 

Maja Säfström

2015 yılında tam zamanlı illüstratör olarak çalışmaya başlamadan önce mimarlık yaptı. The New York Times’ın en çok satan illüstratör ve yazarlarından biri olan Säfström’ün eğlenceli tarzı, bugüne kadar kendisine pek çok okur ve ödül kazandırdı. Özellikle hayvanlarla ilgili etkileyici çizimlerini eğlenceli bilimsel gerçeklerle buluşturduğu kitaplarıyla tanınan sanatçı, Stockholm’ün merkezinde kitapları dışında bez çantalar ve tebrik kartları sattığı dükkânını işletiyor ve stüdyosunda çizim yapıyor. Fotoğraf:  Lisa Langer ©

Marie-Ève Tremblay

Çok sayıda çocuk kitabı, dergi, poster ve televizyonda çalışmaları yer almıştır. Marie-Ève ve trilyonlarca mikrobu Quebec, Montreal’de yaşıyor.

Marieka Heinlen

Ödüllü bir çocuk kitapları çizeri. Genellikle çocuklar, ergenler, ebeveynler ve öğretmenlere yönelik kitap ve malzemeleri resimliyor. Eşi, kızı ve oğluyla Minnesota, St Paul’de yaşıyor.

Marije Tolman

1976'da Hollanda'nın Beuningen’de kentinde bir köyde doğdu ve büyüdü. Lahey'deki Kraliyet Görsel Sanatlar Akademisi'nde grafik ve tipografik tasarım, Edinburgh’da illüstrasyon ve grafik tasarım eğitimi aldı. Ödüllü sanatçı, Hollanda'da çocuk kitabı illüstratörü olarak çalışıyor.

 

 

Melek Kaba

1979'da Denizli'de doğdu. Japonca merakı onu Erciyes Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne götürdü. Üniversite yıllarında Japon edebiyatına ilgi duydu, tezini Osamu Dazai üzerine yazdı. 2004-2011 arasında Tsukuba Üniversitesi’nde karşılaştırmalı edebiyat ve Japon edebiyatı alanlarında yüksek lisans yaparak doktorasını tamamladı. Japonya’da çeşitli üniversitelerde Japon edebiyatı, Japon kültürü ve Türkçe dersleri verdi. Türkiye ile Japonya arasında köprüler kurmak hayattaki hedeflerinden biri.

Meritxell Martí

Meritxell ve Xavier aynı şehirde doğdular. Meritxell müzik ve sosyoloji, Xavier çizim ve illüstrasyon eğitimi aldı... Meritxell, And Dağları’na gönüllü çalışmaya gitti. Xavier fanzin ve kısa korku filmi yapımcısı oldu. İkisi bir kitapçıda karşılaştı ve birlikte çocuk kitabı yapmak üzere sözleştiler. Kırkın üzerinde kitaptan sonra çılgınlıklarını okurlarla paylaşmaya ve çalışmaya devam ediyorlar. 

Merve Doğruer

İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji Bölümü’nden mezun oldu. Uzun süre dergilerde ve yayınevlerinde editör ve çevirmen olarak çalıştı. Sonra çocuklar için öyküler yazmaya başladı. Bir gün öykülerini resimlemenin harika bir fikir olacağına karar verdi. O günden beri çizip boyuyor ve bütün gününü hayal kurarak geçiriyor.

 

Mike Jolley

25 yılı aşkın bir süredir çocuk kitapları alanında sanat yönetmeni olarak çalışıyor. Ayrıca, “Box 2” adında buluntu nesnelerden oluşturduğu sanat eserlerini satışa sunduğu bir projesi var. İkinci el dükkânlarından birinde rastladığı 1950’lerden kalma bir okul şemasından esinlenerek Curiositree dizisini yaratmış. Manş Tüneli’ne bakan bir kıyıda yaşıyor. 

Miki Mottes

Bir çizer, tasarımcı ve aynı zamanda yerinde duramayan bir vegan. İnsanların, bitki temelli beslenmeyi ve vegan yaşam tarzını eğlenceli, sıkılmadan ve kolay anlaşılır bir şekilde anlamalarına yardımcı olabilmek için bu harika bitkisel yaratıklar dünyasını yarattı.

Monica Wellington

Londra’da doğdu, çocukluğu İsviçre ve Almanya’da geçti. Çocuklar için Mr. Cookie Baker ve Apple Farmer Annie gibi pek çok kitap yazıp resimlendirdi. Halen New York’ta yaşıyor, School of  Visual Arts’ta eğitmenliğini sürdürüyor. Daha fazla bilgi için yazarın web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.monicawellington.com

 

Mustafa Gündem

1985 İzmir doğumlu. İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim eğitimi aldı. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü'nü kazandı. Norveç Volda Üniversitesi'ne devam edip mezun olduktan sonra İstanbul'a yerleşti. Film ve reklam projelerinde görsel geliştirme sanatçısı olarak çalışıyor, çocuk kitapları resimliyor.

Nazlı Demet Uyanık

20 Mayıs 1988’de Kadıköy’de doğdu. Yazlarını memleketi Arhavi’de geçirdi. 2010’da Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitirdi. Arhavi’nin doğası için on yıl boyunca aktif olarak mücadele etti. Sırtında Sepeti, Lemur Dergi, Bilim ve Gelecek, Kafkaokur, Yeşil Direniş, ARETE gibi çeşitli kitap, dergilerde yazıları yayınlandı. 2021’de İstanbul Üniversitesi’nde Orman Mühendisliği yüksek lisans programına kabul edildi. Dans etmeyi, okuyup yazmayı, doğayı ve hayvanları çok seviyor. 

Nazlı Gürkaş

1988 yılında Kırklareli’de doğdu. Uludağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği’nden mezun olduktan sonra Autònoma de Barcelona Üniversitesi’nde gazetecilik ve iletişim alanında yüksek lisans yaptı. İtalya, Yunanistan ve İspanya’da yaşarken bu ülkelerde sürekli seyahat edip onlarca şehrin altını üstüne getirdi. Bisikletle yollara düşmeye, yaşlı zeytin ağaçlarını kucaklamaya, koşmaya ve kamp yapmaya bayılıyor. İspanyolca, İtalyanca, İngilizce ve Portekizce çocuk kitaplarını Türkçeye çeviriyor ve ekoloji alanında eğitimler veriyor. 

Nick Caruso

Alabama Üniversitesi Biyolojik Bilimler Bölümü’nde doktora yaptı. Bir süredir Virginia Tech’te Balık ve Yaban Hayatı Koruma Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışıyor. Bu kitabı birlikte yazdığı Dani Rabaiotti’yle burada tanıştı. Gelecekte araştırmalarına devam etmek istiyor ama bir diğer hedefi de daha çok kitap yazmak. Caruso, Virginia’da yaşıyor.

 

Nihan Temiz

1975 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi’nde psikoloji eğitimi aldı ve Gelişim Psikolojisi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. 1997’de aynı üniversitede çalışmaya başladı.

Okul öncesi dönemdeki çocuklarda duygusal zekâ ve problem çözme becerileri, anne ve baba tutumları, çocuk edebiyatı ve çocuk kütüphaneleriyle ilgili bilimsel çalışmalar, projeler ve dergi yazılarının yanı sıra çocuk kitapları yayımlandı. Yeni roman, öykü ve uygulama kitabı projeleriyle ilgileniyor. Yolda gördüğü küçük bir kız çocuğunu su perisine benzetmesiyle başlayan yazarlık sevdası devam ediyor.

Nina Chakrabarti

Kalküta doğumlu serbest çizer; çizgilerini dünyayı keşfetmek için kullanıyor. Modayla ilgili üç kitap yazıp resimledi, farklı türlerde çalışmalara imza attı. İşlerini Londra'dan yürütüyor.

Noemi Schneider

Almanya'da doğdu. Münih Televizyon ve Sinema Akademisi'nde (HFF) okudu. Roman, resimli kitap, kurgu dışı kitap ve senaryo yazmaktan hoşlanıyor.  Sinema, radyo ve basın alanlarında serbest kültür gazetecisi olarak çalışıyor. Öyküleri ve denemeleri birçok ödül aldı. 2017 yılında Ingeborg Bachmann Ödülü'ne aday gösterildi. Gergedanları ve felsefi düşünce oyunlarını seviyor.

Nur Tunay

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Almanca ve İngilizce Öğretmenliği mezunu. 10 yıl çeşitli reklam ajanslarında reklam yazarlığı yaptıktan sonra yorulup eve döndü. Kızıyla oyunlar oynarken ''ona kendi yazdığım hikayeleri okusam ne güzel olur,'' diye düşündü. Çılgın Bal Porsuğu, Tembel Teneke ve Rüya Göremeyen Burak adlı resimli çocuk kitaplarını yazdı. Yazmaya ve kızıyla oyunlar oynamaya devam ediyor. Çocuklara ve masallara bayılıyor!

Octavie Wolters

Hollanda Dili ve Edebiyatı eğitimi aldı. 2016’da Voorland adlı romanıyla çıkış yapan yazar ve görsel sanatçı, depresyon ve korona dönemindeki yaşam hakkındaki kişisel çalışması Slot ile çok kısa bir süre içinde büyük ilgi gördü. Wolters, genellikle evinde linol baskılar yapıyor. Sığırcığın Şarkısı, sanatçının çocuklar için yazdığı ilk kitap.

Olcay Mağden

1986’da İstanbul’da doğdu. Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. Birçok yayınevinde editör ve telif hakları uzmanı olarak görev aldı. Almanca, İngilizce ve Fransızcadan çocuk kitapları çevirdi. Yazdığı ilk kitap, Kırılan Saatin Hiç de Hüzünlü Olmayan Hikâyesi Ya da Uzayda Nasıl Çay İçilir? adıyla kısa bir süre önce yayımlandı.

Owen Davey

2009’da mezun olduğu University College Falmouth’ta illüstrasyon eğitimi alan genç İngiliz sanatçı Owen Davey, kendine özgü karakteristik tarzını ‘modern ve nostaljik’ olarak tanımlıyor. Çalışmalarında sıcak ve sakin renkleri tercih eden Davey, bugüne kadar birçok çocuk kitabına da yazar ve çizer olarak imzasını attı. Dünyanın dört bir yanında birçok ülkede kitapları yayımlanan ödüllü çizer, Leicester İngiltere’de çalışıyor ve yaşıyor.

Öykü Yağcı

1980’de Ankara’da doğdu. İ.Ü. İngiliz Dili ve Edebiyatı lisansının ardından LSE’de Sosyal Antropoloji lisans üstü eğitimini tamamladı. BMMYK, 5n1k, İZ TV ve Marjinal Porter Novelli’de sırasıyla stajyer, muhabir/haber asistanı, belgesel yapımcısı, çevirmen/metin yazarı olarak çalıştıktan sonra Sınır Tanımayan Doktorlar’a (MSF) girdi. Halihazırda MSF’nin Türkiye’deki medya ve iletişim faaliyetlerini yürütüyor ve esaret altındaki hayvanların özgürlüğü için Yunuslara Özgürlük Platformu’nun sözcülüğünü yapıyor. Kediler, köpekler, kuşlar ve bitkilerle çevrili bir dünyada eşiyle yaşıyor. 

Patrick George

Patrick George 1968 yılında İngiltere'de dünyaya geldi ve çocukluğu boyunca ülkenin farklı bölgelerinde yaşadı. Son olarak 12 yıl yaşadığı Londra’dan 2006’da taşınarak eşi ve üç çocuğu ile birlikte Kent sahiline yerleşti. Falmouth sanat okulunda illüstrasyon okuyan George, uzun yıllar kurumsal bir grafik tasarımcı ve illüstratör olarak çalıştıktan sonra 2009'da kendi çocuk kitaplarını tasarlamaya başladı. Basit, kavramsal odaklı çizimleriyle tanınan sanatçı, serbest illüstratör olarak da çalışıyor.

Patrick McDonnell

Pek çok çocuk kitabının yaratıcısı olan ödüllü karikatürist, yazar, çizer ve senaryo yazarı Patrick McDonnell, daha önce yazdığı beş kitaptaki karakterlerin yer aldığı MUTTS adlı çizgi roman ile dünya çapında tanındı. Hayvanlar ve çevre için çalışan birçok yardım derneğine destek veren ve bir dönem Humane Society of the United States’te yönetim kurulu üyesi olan McDonnell, Fund for Animals’ın yönetim kurulunda çalışmaya devam ediyor. McDonnell eşi, kedisi ve evlat edindikleri köpekleriyle birlikte New Jersey’de yaşıyor.

Paul Faassen

1967 yılında doğdu. Modern hayatı resmettiği nükteli işleriyle bilinen Hollandalı illüstratör ve fotoğrafçı, Utrecht School of the Arts’ta öğretmen olarak çalışıyor. Çocuk ve gençlik kitapları resimleyen Faassen, A Perfect Day adlı uluslararası bir serginin küratörlüğünü yaptı. Ayrıca, Hollanda’nın en büyük gazetelerinden De Volkskrant için kapak tasarlıyor.

Pauline Martin

1975 Paris doğumlu. Tıp eğitimini yarıda bırakarak önce Atelier de Sèvres’de, ardından l'Institut Supérieur des Arts Appliqués’te okuyan yazar ve illüstratörün yayımlanan çalışmaları arasında otobiyografik hikâyeler, çizgi romanlar ve resimli çocuk kitapları bulunuyor. Halen bir yayınevinde grafiker olarak çalışıyor, aynı zamanda çizimleri ve yazılarıyla da kişisel evrenini keşfedip geliştirmeye devam ediyor.

Pei-Yu Chang

Pei-Yu Chang (d. 1979) Taipei’de Alman Dili ve Kültürü ile Alman Edebiyatı okuduktan sonra Münster’de illüstrasyon eğitimi aldı. Okumayı ve seyahat etmeyi çok seven sanatçı, 2015 yılında güney Almanya’ya yaptığı bir gezide kayıp bavulun hikâyesinden haberdar oldu. Bu hikâyeden öylesine büyülendi ki, hakkında bir kitap yazmaya mecburdu. Şubat 2016’da Profesör Felix Scheinberger’in yanındaki eğitimini tamamladı. Bay Benjamin’in Gizemli Bavulu adlı eser, onun bitirme projesi ve ilk çocuk kitabıdır.

Pelin Turgut

1986’da Söke’de doğdu, Bodrum’da büyüdü. Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2018 yılından bu yana birçok çocuk kitabı resimledi. Çocuk kitapları okumayı çok seviyor. Büyüyünce çocuk kitabı olmak istiyor. Bu hayalini gerçekleştirebilmek için Bodrum’daki atölyesinde çalışmalarına devam ediyor.

Pierre Winters

Çocuk edebiyatı dünyasındaki yolculuğuna, Hasselt'te bir çocuk kitapçısı açarak başladı. En büyük hayali yayıncı olmaktı. 1988’de ilk Clavis kitabının yayımlanmasıyla hayali gerçeğe dönüştü. Sayısız yazar ve çizer yetiştirdi. 

Qin Leng

Qin Leng Şangay doğumludur. Genç yaşta önce Fransa’ya, ardından Montreal’e taşındı. Şu anda bir tasarımcı ve çizer olarak Toronto’da yaşıyor. Sanatçı babasının, üzerinde büyük etkisi oldu. Etrafı tablolarla dolu bir yerde büyüdü; bu da ona kendisini sanat yoluyla ifade edebilme alışkanlığı kazandırdı. Kısa çizgi filmleri ve çizimleriyle birçok ödüle layık görüldü.

Raúl Nieto Guridi

1970 yılında İspanya'da, tasarımcı bir baba ile ressam bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Güzel sanatlar eğitimi aldı. Mimarlık, reklamcılık, dekorasyon ve grafik tasarım alanlarında çalıştı. 2006'dan beri illüstrasyon dersleri veriyor. Tiyatro, dans gibi sanat dallarında görsel içerikler üretiyor. 

Saliha Nilüfer

1972 İstanbul doğumlu yazar, çevirmen. İspanyolca, Katalanca ve İngilizceden çeviri yapıyor. Alberto Manguel, Jorge Luis Borges, Mario Vargas Llosa, Javier Marías gibi yazarların önemli eserlerini Türkçeye çevirdi. Zaman buldukça çocuklar ve yetişkinler için yazıyor.

Sanem Gençalp

1985 yılında İstanbul’da doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi. Kadir Has Üniversitesi’nde Film ve Drama Bölümü’nde yüksek lisans yaptı. 2010 yılında kurdukları Tiyatro Lir bünyesinde birçok çocuk ve yetişkin oyunu yazıp yönetti. 2019'da Gazel’in annesi oldu. Birçok marka, kurum ve dijital platform için çocuk içerikleri yazıyor. Piyano çalmayı, sahilde yürümeyi, günün ilk saatlerini, yemek yapmayı, kızıyla delirmeyi ve hayvanları sevmeyi çok seviyor.

Sara Adakan

1975 doğumlu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da, lise öğrenimini İsviçre'de tamamladı. Lozan Federal Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul'a döndü, halen burada eşiyle mimar olarak çalışıyor. 2013'ten beri MEAV Yönetim Kurulu üyesi, 2016'dan beri ise Bir Kitap Yolla projesiyle hayata geçen MEAV Yayıncılık'ın yayın yönetmeni. Umutlu bir hayvan özgürlüğü savunucusu, çocuk kitaplarında türcülükle mücadelenin önemine inanıyor.

Sarp Dakni

1975 Ankara doğumlu. Hacettepe Üniversitesi Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bölümü'nden mezun oldu. Editör, müzik yazarı, DJ. Barınaktan evlat edindiği ve hayatına aniden giren Pöti'yle köpeklerin dünyasına adım attı. 10 yılı aşkın süredir Tanış Onunla projesiyle terk edilmiş köpeklerin tedavileri ve yuva bulmaları üzerine çalışıyor. Dört köpeği ile birlikte Ayvalık'ta yaşıyor.

Sassafras De Bruyn

Çocukluğundan beri, hayatının her gününü resim yaparak geçirmek istediğini biliyordu. Resim tutkusu onu, Antwerp’teki Sint Lucas Güzel Sanatlar Okulu’na yönlendirdi. Okulun Grafik Tasarım bölümünden 2013 yılında mezun oldu. O zamandan beri, yaşadığı Gent şehrindeki Kopergietery Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu’nda resimleyici ve grafik sanatçısı olarak çalışıyor. 2015 yılında ilk resimli kitabı olan Cleo yayımlanınca, hayalini gerçekleştirdi. Sassafras, sıcacık renkler ve gerçek üstü kahramanlarla dolu, sonu olmayan öykülerin içinde kaybolup gitmeyi seviyor. Eski fotoğraflara, kedilere, çaya, bilim kurguya ve Uzun Çoraplı Pippi’ye zaafı var.

Séverine Vidal

Her yaştan okur için resimli kitaplar, romanlar ve çizgi romanlar yazıyor, yazma atölyeleri düzenliyor. Pek çok dile çevrilen kitapları sayısız ödül kazanan Vidal, Manto ile 2021’de Prix des Incorruptibles ödülünü aldı. 1988’de Fransa’da kitapçıların başlattığı bir kampanyayla verilmeye başlayan Prix des Incorruptibles, anaokulundan 9. sınıfa kadar genç okurlar tarafından verilen ilk çocuk kitapları ödülü.

Sima Özkan

Çocuk kitapları yazarı, çevirmeni ve editörü. Her yaştan çocuklarla komposttan iklim krizine, nesli tehlike altındaki canlılardan sıfır atık ve bahçeciliğe kadar pek çok konuda doğa dostu atölye çalışmaları yürütüyor. En iyi arkadaşları solucanlar. Çevirdiği ve yazdığı her kitapla gezegenimiz Dünya’ya daha sıkı sarıldığına inanıyor.

Simone Rea

Roma Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olduktan sonra Sarmede’de illüstrasyon üzerine çalışmalarına devam etti. 2006’da Paris Kitap Fuarı'nda düzenlenen Figures Futures adlı illüstrasyon yarışmasına katılmaya hak kazandı. İtalyan sanatçının çalışmaları, Uluslararası Bologna Çocuk Kitapları Fuarı'nda ödül aldı.

Stephane Jorisch

Stephane Jorisch’in canlı ve çağrışım dolu çizimleri çok önemli övgüler aldı; iki kez Governor General da dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. Stéphane’ın Kids Can Press Yayınları’ndan çıkan önceki kitabı Oma’nın Yorganı ise Ruth Schwartz Ödülü’ne layık görülmüştü. Stéphane ise Quebec eyaletindeki Montreal’de yaşıyor.

Stéphane Servant

Güney Fransa’nın Carcassone şehrinde doğdu. Çocukluğu, özellikle de yağmurlu akşamları kitaplarla geçti. İlk kitabı Le Machin 2007’de yayımlandı. Bugüne kadar 200’ün üzerinde çocuk kitabı ve gençlik romanına imza atan yazar, birçok ödüle layık görüldü.

Stephen Michael King

Walt Disney için çalıştı, televizyon programlarına özel kuklalar tasarladı, kendi hikayelerinden tiyatro oyunları uyarladı ve yaklaşık 20 yılda 80’den fazla kitaba imza attı. Kitapları dünya çapında çok satan ödüllü yazar; eşi, iki çocuğu ve evlat edindikleri üç köpeğiyle birlikte Avustralya’da yaşıyor. Her gün stüdyosunda yazıyor, çiziyor, tasarlıyor… Bir gün kitaplarının çevrildiği tüm ülkeleri ziyaret etmek istiyor. King, Poland Sendromu teşhisi konulan erkek kardeşine ithaf ettiği Üç (Three) kitabını, gerçek bir köpeğin hikayesinden ilham alarak yazdı. (Fotoğraf: Trish Hayes, © 2014)

Sumru Ağıryürüyen

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirdi. Uzunca zamandır, özellikle çocuklar için İngilizce ve Fransızcadan çeviriler yapıyor. Can kulağıyla dinlemenin önemi üzerine Damla ile Bambu adlı bir kitap yazdı. Bunların yanı sıra, yıllardan beri farklı türlerdeki müzik çalışmalarıyla tanınıyor. Orçun Baştürk ile SO Duo adlı bir ikilileri var. Kızı Talya Polonya’da yaşıyor ve dans edip çeviriler yapıyor. Bir de Gabriel Güneş adlı minik torunu var.

Suzan Boshouwers

Yazar ve illüstratör. 1993’te Den Bosch'taki Görsel Sanatlar Akademisi'nde illüstrasyon eğitimi aldı, ardından yazarlık kursuna katıldı. Çeşitli eğitim metinleri yazıyor ve bazılarını resimlediği birkaç resimli kitabı bulunuyor. Eşi ve oğluyla birlikte Hollanda’nın küçük bir kasabasında yaşıyor. 

Suzy Lee

1974’te Seul’de doğdu. 1992-1996 yılları arasında Seul National University’de resim eğitimi aldıktan sonra, Londra Camberwell College of Arts’ta kitap sanatları üzerine yüksek lisansını tamamladı. Birçok çocuk kitabı resimleyen Lee, özellikle sessiz kitapları ve kendine özgü kurgulama tekniğiyle tanındı. Sınır Üçlemesi adını verdiği Ayna, Dalga ve Gölge dünya çapında ses getirdi ve birçok ülkede yayımlandı. Boston Globe-Horn Book Onur Ödülü, The New York Times En İyi Resimli Çocuk Kitabı gibi birçok önemli ödüle, 2022 Hans Christian Andersen Ödülü’nü ve Summer adlı kitabıyla aldığı Bologna Ragazzi Özel Mansiyon Ödülü’nü de ekleyen sanatçı Kore’de yaşıyor. 

Daha fazla bilgi için suzyleebooks.com

Şiirsel Taş

Aslen hekim, sonradan olma çocuk kitapları emekçisi. Çocuklar için yazıyor ve çeviri yapıyor. Sade kahveyi, kızının pişirdiği kurabiyeleri, deniz ve yağmur kokusunu, kış güneşini, kurdu kuşu, börtü böceği, taşı toprağı, otu yaprağı, kısa konuşmayı, uzun yürümeyi seviyor.

Şirin Soysal

1980 Viyana doğumlu. Çocukluğunu birçok Avrupa şehrinde geçirdikten sonra Dublin Trinity College'ın tiyatro bölümünden mezun oldu. Dublin’de ayrıca sinema üzerine yüksek lisansını tamamladı. 2011’den bu yana, caz, kabare ve art rock tarzlarında üç solo albüm çıkardı. Washington D.C.'de Ertegün Caz Serisi'ne davet edilen ilk Türk sanatçı olan Şirin Soysal, 2017 Boğaziçi Müzik Ödülleri'nde En İyi Caz Sanatçısı seçildi. 

2015'te Lale adında bir kızı oldu. O zamandan beri çocuk kitaplarına büyük bir sevgi ve ilgi duyuyor.

Tuba Şamlı Atilla

Kendini bildi bileli çiziyor. İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü mezunu. Uzun yıllar uluslararası reklam ajanslarında sanat yönetmenliği ve yaratıcı yönetmenlik yaptı. Oğlunun doğumuyla freelance tasarımcı, illüstratör olarak çalışma hayatına yön verdi. Birçok çocuk kitabı yazdı, resimledi, tasarladı. Aletli dalış ve pilates yapıyor. Eşi, iki oğlu, iki kedisi ve bitkileriyle birlikte İstanbul’da yaşıyor.

Vladimir Radunsky

Bugüne kadar otuzdan fazla çocuk kitabına imza attı. Birçok dile çevrilen ve ödüller kazanan bu kitaplar Fransa, İtalya, Japonya, Rusya ve ABD’de sergilendi. Tıpkı Einstein gibi ABD vatandaşlığına kabul edilen Radunsky, 2018 yılında hayatını kaybetti.

Volkan Akmeşe

1980’de İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Resim Öğretmenliği Bölümü mezunu. Birçok animasyon ve oyun projesinde yer aldı. 17 yıldır çocuk kitapları resimliyor. Ayrıca reklam ajansları, oyun stüdyoları ve kişisel işleri için illüstrasyonlar üretmeye devam ediyor. 

 

Xavier Salomó

Meritxell ve Xavier aynı şehirde doğdular. Meritxell müzik ve sosyoloji, Xavier çizim ve illüstrasyon eğitimi aldı... Meritxell, And Dağları’na gönüllü çalışmaya gitti. Xavier fanzin ve kısa korku filmi yapımcısı oldu. İkisi bir kitapçıda karşılaştı ve birlikte çocuk kitabı yapmak üzere sözleştiler. Kırkın üzerinde kitaptan sonra çılgınlıklarını okurlarla paylaşmaya ve çalışmaya devam ediyorlar. 

Ximo Abadía

Birçok çocuk kitabı, çizgi roman ve grafik romanın yaratıcısı, İspanyol yazar ve illüstratör. Yayıncılık ve reklam sektöründeki işleriyle Avrupa çapında tanınan ödüllü sanatçı, The Speed of Starlight’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda yayını resimlemiş, çalışmaları 2017’de Bologna Çocuk Kitapları Fuarı İllüstratörler Sergisi’ne seçilmiştir.

 

Yusuf Tansu Özel

1976 Ankara doğumlu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi aldı. Uzun yıllar reklam ajanslarında çalıştı. Bir gün, hayallerini ertelememe kararı alarak eşiyle birlikte Latin Amerika’ya gitti. Altı ay boyunca keşfettiği yeni yerlerin hikâyelerini resmetti. Bu süreçte resim yapmayı ne kadar çok sevdiğini bir kere daha anladı ve Türkiye’ye döndükten sonra çocuklar için resim yapmaya karar verdi. Eşi, oğlu ve kızıyla birlikte İstanbul’da yaşıyor. Kitaplar resimlemenin yanı sıra çocuklarla atölyeler yapıyor.

Zeynep Alpaslan

1983’te İstanbul’da doğdu. İstanbul Erkek Lisesi'nden sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü'nden mezun oldu. Hem çocuklar hem yetişkinler için öykü, roman, şiir ve karikatür alanında eserler verdi. Tokyo (2018) isimli ilk çocuk romanı KYÖV Çocuk Edebiyatı ödülünü kazandı. Plüton Sakinleri isimli müzik grubu için şarkı sözleri yazdı. Resimleriyle karma sergilere katıldı. Zeynep, kedileri Pogo ve Yoko ile birlikte İstanbul’da yaşıyor, boş zamanlarında resim yapıyor ve kendi çizgi romanlarını yazıp çiziyor.

Zeynep Tamer

Ankara’da doğdu. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimini Ankara’da tamamladı. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu olan Tamer, 2009 yılında İsveç’e taşındı ve Stockholm’de iki yıllık bir dil eğitiminin ardından pedagoji eğitimi aldı. Daha sonra birkaç okulda öğretmen olarak çalıştı. Yaklaşık dört yıldır İsveççeden Türkçeye çeviri yapıyor. Hem okuyup hem çevirerek hayallerini kanatlandırıyor.

Zoë Tucker

Tam bir resimli kitap tutkunu. Sanat yönetmeni ve tasarımcı olarak çalışırken dünyanın her yerinden yazarlar, sanatçılar ve yayıncılarla tanışma fırsatı buldu. İngiltere’nin güney kıyılarında eşi Adam ve kedisi Murray ile yaşıyor. Zoë, Greta and the Giants ve Ada and the Number-Crunching Machine gibi pek çok çocuk kitabı yazdı.