Yazarlar, Çizerler ve Çevirmenler

Alan Marks

İngiltere’de Bath Academy of Art’ta grafik tasarım okudu ve Medway College, Sanat ve Tasarım departmanı tarafından En İyi Sanatçı olarak ödüllendirildi. Çocuk kitapları çizeri olarak gerçek tutkusunu bulmadan önce, dergiler ve gazeteler için çalıştı. Bugüne kadar resimlediği iki düzinenin üzerinde kitabı bulunuyor. Alan Marks, ailesiyle İngiltere’nin Bath şehrinde yaşıyor.

Alara F. Akgün

1994’te İstanbul’da doğdu. Veteriner olma hayaliyle yola çıktığı eğitim hayatını Görsel İletişim Tasarım’ı okuyarak tamamladı. Bir süre reklam ve animasyon ajanslarında çalıştı. Şu an bir oyun firmasında tasarımcı olarak kariyerine devam ediyor. Daha fazla çocuk kitabı yazıp çizerek çocukların hayatlarında bir renk olmak istiyor.

Ashley Spires

British Columbia kıyısındaki Tsawwassen isimli küçük bir kasabada; iki ebeveyni, bir ablası, sekiz kedisi, bir köpeği ve ara sıra uğrayan semenderi ile beraber büyüdü. Kısa bir süre için de olsa geleceğinin animasyon olduğunu düşündü ama sonra fotoğrafçılığa yöneldi. Kitap yaratma kurslarına devam ederken illüstrasyon dünyasına gözlerini açtı ve asla geri dönmedi. Binky gibi Ashley de böceklerden pek hoşlanmıyor ama onları nadiren yiyor.

Ayşe Şeker Kılıç

1979 Artvin doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Kocaeli'de tamamladıktan sonra 19 Mayıs Üniversitesi'nde biyoloji eğitimi aldı. Çeşitli eğitim kurumlarında 15 yıl öğretmenlik yaptı. Evli ve iki çocuk annesi.

Chieri Uegaki

Chieri Uegaki, Rosie ile Düğünçiçeği ve çok satan Suki’nin Kimonosu’nun yazarıdır. Hana Hashimoto, Altıncı Keman’ın esin kaynağı; biri gerçek bir kemancı, diğeri ateş böceği büyücüsü olan merhum büyükbabalarıdır. Chieri hala çocukluğunda aldığı müzik derslerini sürdürmüş olduğunu ve kendisinden istenen parçaları çalabildiğini hayal ediyor. Şu anda İngiliz Kolombiyası’ndaki Sunshine Sahili’nde eşi ve hoş sesli iki köpeğiyle birlikte yaşıyor.

Christian Robinson

Christian Robinson pek çok resimli kitabın çizeridir. Bu kitaplar arasında; Patricia Hruby Honor tarafından yazılan ve Coretta Scott King Illustrator Honor, Robert F. Sibert Honor ve Boston Globe-Horn Book Honor ödüllerini kazanan Josephine ve New York Times’ın en çok satanlarından Matt de la Pena tarafından kaleme alınan Last Stop on Market Street bulunmaktadır. Robinson, San Francisco Kaliforniya’da yaşamaktadır.

Cihan Dağ

1991 Malazgirt doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini burada tamamladıktan sonra, 2010 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde okumak için İstanbul’a taşındı, 2014'te mezun oldu. Halen grafik tasarımcı ve çizer olarak çalışıyor. Çeşitli çocuk dergileri için çizimler yapıyor ve kitaplar resimliyor. Şu sıralar daha çok çocuk kitabı okuyor ve onları daha çok seviyor.

Dila Altındiş Balcı

İstanbul doğumlu, 80 kuşağından iletişim fakültesi mezunu. 2005'te Gökova'ya yerleşti. Yerel televizyonda çalıştı, gazete ve dergi çıkardı. Şimdi eşi ve çocuklarıyla, gezi, yazı, bahçe ve ev işleriyle ilgileniyor. Diğer zamanlarda çeşitli yayınevlerine çeviri ve derlemeler yapıyor.

Eda İyikalender

1986 Ankara doğumlu. İlkokul eğitimini tamamladıktan sonra orta öğrenimine Almanya'da devam etti. 2004'te Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü'nü kazandı. Lisans eğitimini bitirdikten sonra İstanbul'da çeşitli çizgi dizi ve reklam projelerinde çalıştı. Şu an eşi ve kedileriyle İstanbul'da yaşıyor; illüstrasyon ve motion design alanlarında çalışmalarına devam ediyor.

Erinç Karakan

1980 doğumlu. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Başkent Üniversitesi'nde tamamladı. Yaklaşık 10 yıl boyunca Türkiye’nin önde gelen hastanelerinde yönetici olarak çalıştıktan sonra sektör değiştirdi. Oğlu Derin’e kitap okumaya başlamasıyla birlikte çocuk kitapları dünyasına girdi. Çevirilerden memnun olmaması üzerine bu işe musallat oldu. Bücür Bora’yı İngilizce'den Türkçe'ye bir yelkenlide çevirdiği için anlamsız bir mutluluk içinde... Sanıyor ki her kitabı konusunun geçtiği yerde çevirecek! Aklı beş karış havada, bu iş için biçilmiş kaftan.

Esin Uslu

Robert Kolej ve Boğaziçi Üniversitesi'ni bitirdi. Hayatta en çok sevdiği işlerde çalışmak istedi ve öyle de yaptı. Türkiye'nin hemen her yerinde nesli tehlike altındaki hayvanlar, bitkiler ve onların yaşam alanlarının korunması için WWF'de çalıştı. Sonra da en az doğa kadar sevdiği sanat ve kültür dünyasına geçti; uluslararası festivaller organize eden İKSV ekibine katıldı. Şimdilerde eşiyle birlikte New York-İstanbul arasında yaşıyor. Bol bol müze, kütüphane ve kitapçı geziyor. Kolaj yapmayı seviyor. Çokça okuyor, yazıyor ve İngilizce'den Türkçe'ye kitaplar çeviriyor.

Giuliano Ferri

1965'te Pesaro, İtalya'da doğdu. Animasyon alanında uzmanlaştığı Urbino Institute of Art'tan mezun oldu. Birçok resimli kitapta çizimleri yer alan sanatçının çalışmaları, Bologna Çocuk Kitapları Fuarı da dahil olmak üzere birçok uluslararası etkinlikte sergilendi. Ferri, engelli çocuklar için terapi amaçlı animasyon ve tiyatro etkinlikleri yapıyor. 

Gonca Mine Çelik

1985’te Konya’da doğdu. Ankara Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği'ni bitirdikten sonra öğretmenlik, doğa eğitimi üzerine proje koordinatörlüğü, buzağı bakıcılığı, organik domates yetiştiriciliği gibi işler yaptı. Şimdi ise çocuklar için bol çiçekli öykü ve şiirler yazıp resimliyor.

Gökçe Gökçeer

1975 doğumlu. Hacettepe Üniversitesi'nde felsefe eğitimi aldı. Birçok yayınevi ve dergide redaktör ve editör olarak çalıştı. Pöti adlı resimli çocuk kitabı serisinin yazarı. Çocuk kitapları hakkında tanıtım ve eleştiri yazıları yazıyor, çocuklar için içerik hazırlıyor.

Güliz Dülgeroğlu Küpçü

1980 İstanbul doğumlu. Rock müzik dinlemeyi seven, doğa ve hayvanlara aşık bir vegan. İstanbul Edebiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra reklamcılık sektöründe çalıştı. Kısa öyküleri dergilerde yayımlandı. Üç yaşındaki kızıyla evde geçirdiği zamanda ise kitap yazmaya başladı. Hayat şimdi her zamankinden daha güzel!

İdil Ar

1979 İstanbul doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun oldu. Master eğitimini Berlin Kunsthochschule Weissensee Üniversitesi'nde tamamladı. İşleriyle Paris’teki dünyaca ünlü Gobelin’s l’ecole de l’image adlı okulda eğitim hakkı kazanan İdil Ar, animasyon eğitimine daha sonra Danimarka’daki Animwork'te devam etti. Şu anda freelance olarak animasyon, illüstrasyon, karakter-konsept tasarımı ve yönetmenlik alanlarında çalışıyor, aynı zamanda animasyon eğitimi veriyor.

Jane Goodall

Vahşi hayatı koruma alanında bir kahraman olarak büyük bir üne sahiptir. Şempanzeler üzerinde yapılan araştırmalarda ve onların hayatlarını kurtarma amacıyla elli yıldır sıra dışı işlere imza atmış, çok sayıda uluslararası onura ve ödüle layık görülmüştür. Öte yandan, yetişkinler ve çocuklar için yayımlanan pek çok kitabın da yazarıdır. Dr. Goodall, zamanının çoğunu seyahat ederek, uzmanlığı alanında dersler vererek ve Tanzanya’daki Jane Goodall Gombe Stream Araştırma Merkezi’ndeki primat arkadaşlarıyla çalışarak geçirmesine rağmen, İngiltere’de yaşıyor.

Jesse Klausmeier

Madison, Wisconsin’de doğdu ve büyüdü. Kendini bildi bileli küçük kitapları açıp duruyor. Şimdilerde çocuk kitapları üzerinde çalıştığı New York’a taşınmadan önce, Nickelodeon Animasyon Stüdyoları için çalışıyordu. Aç Bu Küçük Kitabı, ilk kitabıdır. 

Jon Klassen

Jon Klassen, Kanada’da, Niagara Falls’da büyüdü, şimdi Los Angeles Kaliforniya’da yaşıyor. Hat üçlemesinin (I Want My Hat Back, This is Not My Hat, We Found a Hat) yazar ve çizeri, The Wolf, The Duck and The Mouse’un çizeridir. Ayrıca Caroline Stutson’un yazdığı Cats Night Out kitabını ve ortaokul seviyesi için Maryrose Wood’un yazdığı The Incorrigible Children of Ashton Place serisini resimlemiştir. Neil Gaiman’ın Coraline adlı kitabından uyarlanan stop-motion animasyon filmi için bir konsept sanat yaratmıştır. Daha fazla bilgi için; www.burstofbeaden.com

Julie Wintz-Litty

1971’de Annecy, Fransa’da doğdu. Çalışmalarına Lyon’daki Sanat Akademisi’nde grafik tasarımcı olarak başladı ve daha sonra illüstratör olarak Emil Cohl College’dan lisans eğitimi aldı. Eşi ve üç çocuğuyla Fransa’da yaşıyor.

Mac Barnett

Mac Barnett, New York Times’ın en çok satan resimli kitap yazarlarındandır. Bu kitaplar arasında Jen Corace’ın resimlediği Telephone, Jon Klassen’in resimlediği ve Caldecott Ödülü’ne layık görülen Sam and Dave Dig a Hole, ayrıca yine Jon Klassen’in resimlediği, Caldecott ile The Boston Globe-Horn Book ve E.B. White Read Aloud ödüllerini kazanan Sihirli İplik (Extra Yarn) bulunmaktadır. Esrarengiz Brixton Brothers serisinin yanı sıra Jory John ile birlikte Felaket İkili (Terrible Two) serisini de kaleme almıştır. Barnett, Berkeley Kaliforniya’da yaşamaktadır. Zamanda seyahat edenler için hizmet veren Echo Park Time Travel Market’in kurucusudur. Daha fazla bilgi için;www.macbarnett.com 

Mustafa Gündem

1985 İzmir doğumlu. İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde resim eğitimi aldı. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Animasyon Bölümü'nü kazandı. Norveç Volda Üniversitesi'ne devam edip mezun olduktan sonra İstanbul'a yerleşti. Film ve reklam projelerinde görsel geliştirme sanatçısı olarak çalışıyor, çocuk kitapları resimliyor.

Nur Tunay

1982 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Almanca ve İngilizce Öğretmenliği mezunu. 10 yıl çeşitli reklam ajanslarında reklam yazarlığı yaptıktan sonra yorulup eve döndü. Kızıyla oyunlar oynarken ''ona kendi yazdığım hikayeleri okusam ne güzel olur,'' diye düşündü. Çılgın Bal Porsuğu, Tembel Teneke ve Rüya Göremeyen Burak adlı resimli çocuk kitaplarını yazdı. Yazmaya ve kızıyla oyunlar oynamaya devam ediyor. Çocuklara ve masallara bayılıyor!

Owen Davey

2009’da mezun olduğu University College Falmouth’ta illüstrasyon eğitimi alan genç İngiliz sanatçı Owen Davey, kendine özgü karakteristik tarzını ‘modern ve nostaljik’ olarak tanımlıyor. Çalışmalarında sıcak ve sakin renkleri tercih eden Davey, bugüne kadar birçok çocuk kitabına da yazar ve çizer olarak imzasını attı. Dünyanın dört bir yanında birçok ülkede kitapları yayımlanan ödüllü çizer, Leicester İngiltere’de çalışıyor ve yaşıyor.

Patrick George

Patrick George 1968 yılında İngiltere'de dünyaya geldi ve çocukluğu boyunca ülkenin farklı bölgelerinde yaşadı. Son olarak 12 yıl yaşadığı Londra’dan 2006’da taşınarak eşi ve üç çocuğu ile birlikte Kent sahiline yerleşti. Falmouth sanat okulunda illüstrasyon okuyan George, uzun yıllar kurumsal bir grafik tasarımcı ve illüstratör olarak çalıştıktan sonra 2009'da kendi çocuk kitaplarını tasarlamaya başladı. Basit, kavramsal odaklı çizimleriyle tanınan sanatçı, serbest illüstratör olarak da çalışıyor.

Qin Leng

Qin Leng Şangay doğumludur. Genç yaşta önce Fransa’ya, ardından Montreal’e taşındı. Şu anda bir tasarımcı ve çizer olarak Toronto’da yaşıyor. Sanatçı babasının, üzerinde büyük etkisi oldu. Etrafı tablolarla dolu bir yerde büyüdü; bu da ona kendisini sanat yoluyla ifade edebilme alışkanlığı kazandırdı. Kısa çizgi filmleri ve çizimleriyle birçok ödüle layık görüldü.

Sima Özkan

1988 Bursa doğumlu. Lisans öğrenimini İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümlerinde, yüksek lisans öğrenimini ise Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde tamamladı. Okul öncesi İngilizce öğretmenliği yaptığı dönemde, günlerinin tamamını çocuklarla çocuk olarak geçirdi. Çeşitli yayınevlerine, özellikle çocuk edebiyatı çevirileri ve editörlüğü yaptı. İyi Kitap'ta ve çeşitli mecralarda kitap eleştirileri yayımlanıyor. Resimli kitap serisi Gece ile Gündüz'ü ve Dişi Düşen Ejderha'yı yazdı.

Stephane Jorisch

Stephane Jorisch’in canlı ve çağrışım dolu çizimleri çok önemli övgüler aldı; iki kez Governor General da dahil olmak üzere birçok ödül kazandı. Stéphane’ın Kids Can Press Yayınları’ndan çıkan önceki kitabı Oma’nın Yorganı ise Ruth Schwartz Ödülü’ne layık görülmüştü. Stéphane ise Quebec eyaletindeki Montreal’de yaşıyor.

Suzy Lee

Dünyaca ünlü resim ve kitap sanatçısı Suzy Lee, 1974 yılında Seul, Kore’de doğdu. 1992-1996 yılları arasında Seul Ulusal Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde ressamlık eğitimi alan sanatçı, Londra’da Camberwell Sanat Fakültesi Kitap Sanatları bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Bugüne kadar birçok çocuk kitabı resimleyen Lee, halen Singapur’da yaşıyor ve çalışıyor.