‘’Laika’nın hikayesi için mutlu bir son tasvir etmemize hiçbir şey engel olamaz. Ben de öyle yaptım.’’Owen Davey, farklı renk kullanımı ve kompozisyonlarıyla kendine özgü bambaşka bir üslup yaratan ve birçok çocuk kitabı yazıp resimleyen ödüllü bir sanatçı. MEAV Yayıncılık’ın Türkçe olarak yayımladığı Laika Astronot Köpek ve Doğal Yaşam kitaplarında da imzası olan Davey’e kendisi ve çalışmaları hakkında merak ettiklerimizi sorduk…

Çocuk kitapları resimlemeye nasıl başladınız? 

Çocukluğumdan beri kendi kendime resimli kitaplar hazırlıyorum. Bu benim ‘’Büyüyünce ne olmak istiyorsun?’’ sorusuna verdiğim cevaptı. İngiltere’de Falmouth Üniversitesi’nde illüstrasyon eğitimi aldım ve bu becerimle neler yapabileceğimi keşfettim. Sonra kendi eserlerimi yayımlatmak için yayınevleriyle, sanat yönetmenleriyle irtibata geçtim.

Baba olduktan sonra çocuk edebiyatına bakışınız değişti mi?

Evet, konunun diğer tarafında olmak gerçekten enteresan. Kızımın kitaplara verdiği tepkileri izlemek çocuk kitaplarına olan sevgimi ikiye katladı. Bu süreçte, ileride yapmak istediğim kitaplarla ilgili birçok yeni fikir oluştu.

Laika’nın hikayesi, neyse ki mutlu sonla bitiyor. Bu kitabın yeri bizim için apayrı… Laika’yı yazmaya nasıl karar verdiniz?

Sipariş bir iş için yer ararken Laika’nın gerçek hikayesiyle karşılaşmıştım. Bu hikaye o kadar hüzünlüydü ki, Laika’nın hayatı gerçekten berbattı. Fakat bilim insanlarından birinin Laika’yı evine götürdüğü bir bölüm var ve bu bana aslında tüm köpeklerin bir aile istediği gerçeğini düşündürdü. Bu ailenin kim olduğu önemli değil, yeter ki birileri ona baksın ve onu sevsin. O dönem etrafımda birkaç kişiyi kaybetmiştim ve ölümle ilgili epey düşündüm. Dedem de ölmüştü fakat onun bir şakaya vereceği tepkiyi düşündüğümde veya onu koltuğunda uyurken hayal ettiğimde, sanki ebediyen yok olmuş değil de, sadece yan odadaymış gibi geliyordu. İnsanların hafızasında yaşamaya devam ettiğimize yürekten inanıyorum ve bunu Laika için de yapmak istedim. Evet, o öldü ve bu trajik, korkunç bir sondu. Ama onun hikayesi için mutlu bir son tasvir etmemize hiçbir şey engel olamaz. Ben de öyle yaptım. 

Özellikle Laika’da öne çıkan tarzınız oldukça özgün ve adeta imzanız gibi… Renk seçimleriniz dikkat çekici. Bu kompozisyonu yaratmanızda etkisi olan sanatçılar var mı?

Rus konstrüktivizm ve Sovyet propaganda görsellerinde kullanılan renklerden, kompozisyonlardan çok etkilendim. Kitapta bir ‘yer’ hissiyatı olmasını istiyordum ve bu yaklaşımlardan yararlanarak kitabı o döneme ait bir duyguya yerleştirebildim.

Doğal Yaşam, çizimlerinizle daha da güçlenen harika bir kitap. Bu kitabı resimlerken kendinize özel bir çalışma alanı yarattınız mı?

Hayır, her zamanki çalışma masamı kullandım. Çok basit bir çalışma ortamım var. Çizim yapmak için bir yer, bilgisayar, fare ve klavye. Bu kadar. 

Müzikle de profesyonel olarak ilgilendiğinizi biliyoruz. Müziğin resimlerinize nasıl bir etkisi oluyor?

Müzik benim için ikinci bir işten ziyade sadece bir tutku. Müzik, yaratıcılığımı hiçbir baskı olmadan ortaya koymak için harika bir yol. Sırf yaratmak için yaratabiliyorum onu. Bu çok ferahlatıcı ve özgürleştirici geliyor bana. Canlı çalmak da çok keyifli ve stüdyomda yalnız başıma çizim yapma halinden çok farklı. Çalışırken de hep müzik dinlerim. Geç saatlere kadar çalışacaksam eğer gürültülü veya eşlik edebileceğim bir şeyler açarım. Yeni fikir bulmam veya konsantre olmam gerektiğindeyse enstrümantal müzik dinlerim.


Yazarın KitaplarıDoğal Yaşam
Amanda Wood (Yazan), Mike Jolley (Yazan), Owen Davey (Resimleyen), Dr. Filiz Demirayak (Çeviren), Sumru Ağıryürüyen (Redaksiyon)Laika Astronot Köpek
Owen Davey (Yazan ve Resimleyen), Gökçe Gökçeer (Çeviren)