‘Çocuklarla yaptığımız atölyeleri özlüyorum.’’On the Lives of Lemurs adlı kitabıyla bu yıl Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nda ödül kazanan illüstratörlerden biri olan Andrea Antinori’yi, MEAV Yayıncılık’tan çıkan Bir Balina Kitabı’ndan hatırlayacaksınız. Birbirinden güzel çalışmalara imza atan genç sanatçı Antinori’yle, kısa bir röportaj yaptık.

 

Bir Balina Kitabı çizimleri kadar bilimsel yaklaşımıyla da dikkat çekiyor ve çok özel bir çalışma. Böyle bir kitap yapmaya nasıl karar verdiniz?

Çocukluğumu bilimsel kitaplar ve hayvan ansiklopedileri okuyarak geçirdim, bu kitapları romanlara tercih ettim. Bu yüzden, büyüdüğümde, çocukken benim gibi tercihleri olan okurların mükemmel bulacakları bir kitap yaratmaya karar verdim ve Bir Balina Kitabı ortaya çıktı. Çocukluğum ve bu konudaki tutkumun ötesinde biyoloji ya da doğa bilimleri çalışmadım. Dolayısıyla daha alışılmış türde bilimsel bir kitap yazmak mantıklı gelmedi, çünkü böyle bir kitabı benden daha iyi yazabilecek çok insan var. Ben balinaların hikâyesini kendi tarzımda anlatmaya karar verdim. Balinaları özellikle seçtim çünkü onları çok sevmem bir yana, memeli oldukları için bize çok benzeyen hayvanlar. Ancak deniz yaşamına adapte olunca yaşamları tamamen değişmiş. Bir bakıma onlarda kendinizi bulabilirsiniz fakat aynı zamanda günlük hayatımızdan çok da uzak hayvanlar. Bu açıdan onları büyüleyici buluyorum.

Karakalem çizimleriniz çok etkileyici... Çalışmalarınızda genelde tercihiniz bu yönde mi?

Bu kitabı hazırlarken sadece kurşun kalemle çalışmayı seçtim çünkü balinalar aslında siyah beyaz hayvanlar. Gerekmiyorsa neden renk katayım? Genel olarak, kalem çok kullandığım bir araç. Her zaman kalemle başlıyorum çalışmama, daha sonra başka yollarla renk katıyorum.

Pandemi sürecinden yaratıcılık anlamında nasıl etkilendiniz?

İşim o kadar da değişmedi aslında. İllüstratörler zaten sürekli izolasyon halinde yaşıyor diyebilirim. Bir ev stüdyosunda sürekli çalışma halinde ve çoğu zaman yalnız oluyoruz. Elbette en çok özlediğim şey, başka insanlarla sosyalleşebilmek. Biriyle yüz yüze görüşüp tavsiye alabilme ya da neyin işe yaramadığını birlikte tespit etmek için resimlere beraber bakabilme olanaklarını özledim mesela. Çocuklarla yaptığımız atölyeleri de özlüyorum bazen; özellikle onların yaratıcı süreçlerinden öğrenebildiklerimi...

Bologna'da büyümüş ve yaşamış biri olarak, Bologna Çocuk Kitapları Fuarı'nın dijital platformda gerçekleşiyor olması size ne hissettiriyor?

Kesinlikle işimizle ilgili en büyük sorunlardan biriydi bu; yılda bir kez hep birlikte aynı şehirde buluşma imkânı önemli bir fırsat çünkü. Bir yandan da, böyle şeyler olduğunda, başka türlü asla değişmeyecek bir sistemde değişiklik yapma fırsatının doğduğunu düşünüyorum. Koşullar ne gerektiriyorsa onu kendimiz için en işlevsel hale getiriyoruz. Yani deneyselliğin ve yeniliğin olumlu olduğuna inanıyorum.

Yazarın KitaplarıBir Balina Kitabı
Andrea Antinori (Yazan ve Resimleyen), Öykü Yağcı (Çeviren)