Hakkımızda


MEAV Yayıncılık

Profesyonel ekibiyle Türkiye’de her geçen yıl gelişmekte olan çocuk edebiyatına yeni bir soluk getirmek hedefiyle Şubat 2017’de yola çıkan MEAV Yayıncılık'ın misyonu, yayın dünyasına nitelikli ve edebi değeri yüksek çocuk kitapları kazandırmak. Bu misyonla hareket eden yayınevi, kataloğunda dünyaca ünlü ve ödüllü yazarlara, çizerlere yer verdiği kadar, Türkiye’nin umut vadeden yeni nesil yazar, çizer ve çevirmenlerine yol gösterici olduğu için de gurur duyuyor. İnsan ve hayvan haklarına ve doğaya saygılı, hiçbir ayrımcılığa fırsat vermeyen, tarafsız duruşuyla var olma iddiasındaki MEAV Yayıncılık; okuyan, araştıran, merak eden ve aydınlık bir gelecek inşa edecek nesillerin kitaplıklarında yer almayı en büyük başarı sayıyor.

Bir Kitap Yolla Projesi

MEAV Yayıncılık’ın yayın hayatına başlama noktası olan Bir Kitap Yolla ise, okumayı seven çocuklara daha fazla kitap ulaştırmayı hedefleyen bir proje. Okuma alışkanlığının edinilmesini, var olan alışkanlığın pekiştirilmesini ve ihtiyaç sahibi çocuklara daha fazla kitap ulaştırılmasını amaçlayan proje, en temel haklardan biri olan ‘okuma hakkı'nın kazanılmasına katkıda bulunmak üzere oluşturuldu.

MEAV Publishing

Established in February of 2017 by a professional team and with the aim of breathing new life into children’s literature in Turkey, MEAV Publishing makes it their mission to bring high quality children’s books with literary caliber to the world of publishing. Alongside this mission, the publishing house prides itself on an extensive catalogue which includes world renowned and prized authors and illustrators, as well as acting as a beacon for Turkey’s talented new generation writers, illustrators and translators. With the utmost respect for nature and human as well as animal rights, rejecting discrimination of all sorts and always abiding in a position of neutrality, MEAV Publishing is most adamant on earning its place on the shelves of a generation that reads, researches, is inquisitive and promises a bright future.

Send A Book Project

Send a Book Project, the starting point of the publishing life of MEAV Publishing, is a project that aims to bring more books to children with a love for reading. Aspiring to turn reading into a hobby for kids and making books more accessible to children in need, the project was founded with the intention to support one of the most essential rights, which is "the right to read".